Araklı Haber Sitesi

Merkez İlkokulundan Anlamlı Proje

Araklı Merkez İlkokulundan anlamlı proje büyük ilgi gördü.

Merkez İlkokulundan Anlamlı Proje
40
11 Nisan 2019 - 10:18

Araklı Merkez İlkokulu tarafından hazırlanan projede, 21.y.y da teknolojinin aile içi iletişimi ve okuma becerilerini olumsuz etkilemesinden hareketle 20 aile ve çocukla 20 öykü yazılarak, 20 kuş evi aile ile boyanmış olup aile ile bağlar güçlendirilmesi amaçlanmıştır. İlçemiz Kaymakamı Mehmet Nuri ÇETİN, Belediye Başkanı Recep ÇEBİ, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet ORTAASYALI, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rıza KESKİNSOY, daire amirleri, öğretmen ve velilerin katılımıyla tanıtılan proje ilgi gördü.

MERKEZ İLKOKULUNDAN ANLAMLI PROJE: AİLENLE ÖYKÜNÜ DÜŞLE,SANAL OYUNLA BEYNİNİ KÖRELTME

Araklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Araklı Belediyesi, Vatan Çay Fabrikası, Morfo Gelişim Danışmanlık Şirketi, Sinop Gerze İlçesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu ve Tradost Doğa Koruma Derneği ile işbirliği yapılarak ortaya konulan proje 21yy. da tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki internet ve oyun bağımlılığının çocuklar ve aileleri üzerindeki sosyal, psikolojik, bedensel zararlarının sınıf içine yansıması gerekçelendirilerek hayata geçirilmiştir.

Amaç çocuklarda ve ailelerde oluşan sosyal medya ve sanal oyun bağımlılığına ayrılan zamanı,beraber üretime düşünmeye, ailelerin çocuklarını tanımalarını sağlamaya yöneltecek beceriler geliştirmektir. Bunun için ailelere 10 sözcük ve bir defter verilerek hikaye yazmaları istenmiş, yuvanın önemi için metafor olarak kuş evleri kullanılmıştır. Aileler birer haftalık periyotlarla çocukları ile birlikte bir öykü yazmaları istenmiştir.7 günü çocuğu yazmış 7 gün sonra çocuğun hikaye örgüsünün devamını 7 gün aile getirmiştir.Resimli olarak hazırlanan hikayedeki amaç, görsel ifadenin çocuklar için önemli olduğudur.

Hikayeler rehber öğretmen eşliğinde velilerle değerlendirilmiş ve çocukların, ilgi, yetenek ,korku, geleceğe dair hayalleri buradan yakalanmıştır. Bu proje esnasında aile ve çocukların %80 oranında telefon ve oyundan uzak kalabildikleri saptanmıştır. Kuş evleri çay bahçelerine asılmış, üretimin ve doğanın her türlü sanal oyundan daha kıymetli olduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın sonunda 20 öykü ve 20 kuş evi sayısal olarak elde edilmiştir. Aileler çocukları ile ilgili pozitif zaman geçirdiklerini ifade ederek %80 oranında internet ve telefon oyunlarına olan ilgilerinin azaldığını beyan etmişlerdir.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Rıza KESKİNSOY; ”Araklı Merkez İlkokulu yönetici ve öğretmenlerinin hazırlamış oldukları sosyal ve kültürel projelerinden dolayı desteklediğini belirtti. Konuşmasına ’’ailelerin çocuklarını daha iyi tanıması, iletişim araçları, internet ve oyun bağımlılığının çocuklar ve aileleri üzerindeki sosyal, psikolojik ve bedensel zararlarını en aza indirgemesi amacıyla hazırlanan sosyal ve kültürel faaliyetlerinden dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak tebrik ediyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.