Araklı Haber Sitesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Trabzon’da Konuştu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Trabzon’da Konuştu
29
03 Mart 2019 - 1:57

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi. Yöre şivesiyle kalabalığı selamlayan Erdoğan, “Sana doymak olur mu Trabzon, sizi muhabbetle selamlıyorum Trabzon. Bugün yine Karadeniz gibi coşuyorsun Trabzon. Bugün yine çok güzelsin Trabzon. Yaylalar otlu olur, suyu kuvvetli olur, sevip alamayanın hali perişan olur. 2 aylık ayrılığın ardından sizleri hasretle selamlıyorum Trabzon. İşte gerçek dostluk bu, vefanız bu. Muhabbetiniz için her birinize teşekkür ediyorum. 24 Haziran’daki desteğiniz için sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Milletin partisine milletin adamına Cumhur’un ittifakına sahip çıktığı için Trabzon’a tekrar gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

‘ONLAR KAÇTI, BİZ KOVALADIK, KOVALIYORUZ’

Ülkede milletin huzuruna kast edenleri yok edeceklerini belirten Erdoğan, “Bugüne kadar siz bize sahip çıktınız, biz de sizin emanetinize de sahip çıktık. Siz bizden dualarınızı esirgemediniz. Biz de ülkemizde kurulan tuzakları bozduk. Siz bizi bağrınıza bastınız, biz de sizin için koştuk koşturduk. Siz dağ gibi bizim yanımızda durduğunuz, biz de milletimizin dirliğine özellikle kast edenleri tek tek hezimete uğrattık. Cudi’de inlerinde bastık, Gabar’da illerinde bastık, Tendürek’te inlerine girdik, Kandil’de inlerine girdik. Onlar kaçtı, biz kovaladık, kovalıyoruz, kovalayacağız. Evet, kara kış demeden, kar tepe demeden, bütün askerimizle, komandolarımızla birlikte bakanımız da onlarla hep birlikte, savunma bakanımız, kuvvet komutanlarımız hep birlikte, evvel Allah yürüdük yürüyoruz, yürüyeceğiz. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Durmak yok. O kadar. ve bu ülkede bizim milletimizin huzuruna kast edenleri evvel Allah yok edeceğiz” diye konuştu.

‘SİZİN BU ÜLKEDE YERİNİZ YOK’

Miting alanına kurulu ekrandan HDP’li milletvekillerinin terör örgütleriyle ilgili konuşmalarının yer aldığı görüntülerini de izlettiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Buradan tüm Türkiye’ye sesleniyorum. Trabzon’dan tüm Batı’ya, Orta Anadolu’ya sesleniyorum. Türkiye’de ‘Kürdistan’ diye bir bölge var mı? Kardeşlerim, bizim Doğu Anadolu’muz var, bizim Güneydoğu Anadolu bölgemiz var, bizim Karadeniz’imiz var, bizim Akdeniz’imiz var, bizim Orta Anadolu’muz var, bizim Ege’miz, Marmara’mız var. Ama biz de ‘Kürdistan’ diye bir bölge yok. Çok seviyorsan Irak’ın kuzeyinde Kürdistan var, yallah oraya git Kürdistan’a. Sizin bu ülkede yeriniz yok. Öyle mi? Şimdi ben CHP ve İyi Parti’ye gönül veren kardeşlerime de sesleniyorum, diyorum ki; kardeşlerim, bu ülkeyi bölmek isteyenlerle nasıl oluyor da omuz omuza oluyorsunuz? Nasıl oluyor da onlarla beraber yol yürüyorsunuz? CHP’ye gönül veren bütün kardeşlerime sesleniyorum ve diyorum ki; bu yanlışa gelecek misiniz? Hatta daha ileri gidiyorum, bölücü terör örgütünün arkasında olduğu HDP’ye gönül verenlere de sesleniyorum; bu ülkeyi bölmek isteyenlerle beraber olacak mısınız? Gelin 31 Mart’ta sandıklarda, bunlara şöyle güzel bir Osmanlı tokadı vuralım. Onun için hanım kardeşlerim çok çalışacağız, kapı kapı dolaşacağız. Durmak yok, muhalifler ortada. Ne diyor: ‘bizim arkamızda PKK, YPG ve PYD var’ diyor. Bizim arkamızda da bu millet var ve hak var hak var”

’31 MART, HEPİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR İMTİHAN’

Güneydoğu’da kayyum atanan belediyelerle ilgili de konuşan Erdoğan şunları söyledi:

“Çok çalışacağız. Bunlara devlet para verdi, bu alçaklar ne yaptı? Çukur kazdı. Öyle mi? Bunlar, binaları kendi içinden birbirine tünellerle bağladı. ya bu paralar size çukur eşin diye mi verildi? Yoksa millete hizmet için mi verildi. Başka ne yaptılar Kandil’e gönderdiler. ya bu milletin paralarını, bu Kandil’e gönderenlere biz bu ülkede müsaade etmeyiz. Onun için ne yaptık; kayyumlar ve bak yargılandılar ve bir tanesi bunlardan yanılmıyorsam 13 sene 15 sene yargı bunlara ceza verdi. Niye verdi? İşte devletin bu imkanlarını, bu paralarını buralarda harcadıkları için verdi. Şimdi bundan sonraki süreçte de, bunların bu tür yanlışları devam ettikçe, bunlara bu bedelleri ödeteceğiz. Asla bunlara kalkıp da ‘İyi yaptınız’ diyemeyiz. Türkiye’yi hep birlikte tarihinin en büyük yatırımlarıyla tanıştırdık. Fakat önümüzde yine kritik bir sınav var. 31 Mart, hepimiz için önemli bir imtihan. Adeta bir beka meselesi. 31 Mart’ta bunlara vereceğimiz bir dersle, inşallah geleceğimiz daha aydınlık olacak”

‘ZİLLET İTTİFAKI, HALA KENDİ İÇİNDE UĞRAŞIYOR’

Millet İttifakı’nı eleştiren Erdoğan, “Gittiğimiz her yerde, bu meydanlarda olduğu gibi on binlerce kardeşimizle kucaklaştık. Zillet İttifakı, hala kendi içinde uğraşıyor, hala isim kavgasıydı, bunlarla uğraşıyor. Yahu bunlar seçim kurullarına nasıl müracaat edilir, bunu dahi bilmiyorlar. Biz 25 ilimizde milletimizle buluştuk. Amacımız 81 vilayetimize, 922 ilçemize, 50 bin 411 mahalle ve köyümüze bir şekilde ulaşmak, onlara da davamızı, icraatlarımızı, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlatmaktır. Gayemiz şehirlerimizle ilgili hayallerimizi ve hedeflerimizi milletimizin tüm fertleriyle paylaşmaktır. Bunun için tempoyu daha da artıracağız. 31 Mart’a kadar uykumuzdan, ailemizden, vaktimizden fedakarlık ederek daha çok çalışacağız” ifadesinde bulundu.

‘UTANMADAN KONUŞUYORLAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dik duracaklarını dikleşmeyeceklerini söyleyerek “Biz sadece ve sadece Allah’ın huzurunda rükuda ve secdede eğiliriz başka hiç bir yerde asla eğilmedik eğilmeyiz. Kardeşlerim bizim kızıl elmamız var. Bizim kızıl elmamız büyük ve güçlü Türkiye’dir. Bunun için kutuplaşmaya kardeş kavgasına ‘hayır’ diyoruz. Bunun için milletimizin arasına nifak sokmak isteyenlere ‘hayır’ diyoruz. Bunun için insanımızı birbirine kırdırmaya çalışanlara ‘hayır’ diyoruz. Bunun için ‘Önce millet, önce memleket’ diyoruz. Biz barışın, demokrasinin yanındayız, istikrar ve huzurun tarafındayız. Gezi’de her tarafı yakıp yıkan bunlar değil miydi? Güney Doğu’da, Doğu’da her tarafı yakıp yıkan bunlar olmadı mı? Bunlar değil miydi şu anda cezaevinde bulunan zatın Diyarbakır’da ‘Hep beraber sokağa’ dediği zaman 53 tane vatandaşımızın ölümüne neden olanlar. Utanmadan konuşuyorlar. Milleti birbirine kırdırdılar, ırkçılık, bölücülük yaptılar. Kardeşlerim bunlar var ya bunlar bu bölücü terör örgütünü arkasına alanlar bizim bayrağımızı kongrelerinde salona takmayanlardır. Ey CHP’ye gönül verenler siz bunlarla kol kola gidiyorsunuz farkında mısınız? Bunlar kongrelerinde bizim İstiklal Marşımızı okutmayanlardır. Ey CHP’ye gönül verenler siz bunlarla beraber olduğunuzun farkında mısınız? Bunlar İstiklal Marşımızı okutmadıkları gibi bunlarla beraber olan sözde İYİ Parti mensuplarına şaşıyorum. Nasıl bunlarla omuz omuza oluyorlar, nasıl bunlarla beraber yol yürüyorlar. Bu millet 31 Martta da bununda hesabını soracak ben buna inanıyorum.” dedi.

‘HİNDİSTAN-PAKİSTAN ARASINDAKİ GERİLİMİ NASIL DÜŞÜREBİLECEĞİMİZİ İSTİŞARE ETTİK’

Türkiye ile beraber tüm gönül coğrafyasında muhabbetin, adaletin sükunetin hakim olması için çaba harcadıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Afganistan’dan Yemen’e, Libya’dan Somali’ye orta Asya’dan Balkanlar’a kadar bölgemizde barışın ve istikrarın tesisi için mücadele ediyoruz. Arabuluculuk çalışmalarımızda ikili münasebetlerimizde yeri geldiğinde telefon diplomasimizde nerede bir sıkıntı, sorun varsa onu suhuletle çözmenin gayreti içindeyiz. Önceki gün uçak krizi sonrasında kardeş ülke Pakistan’ın cumhurbaşkanı ve başbakanı ile görüştüm. Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilimi nasıl düşürebileceğimizi istişare ettim. Biliyorsunuz Pakistanlı kardeşlerimizin bizim milletimizin kalbinde çok ayrı bir yeri var. İstiklal harbinde vatanımızın bağımsızlığı için gönderilen yardımları, Muhammet İkbal’in bizim için yazdığı özgürlük şiirlerini asla unutamayız. Türkiye de ne zaman dara düşse, ne zaman başı sıkışsa deprem felaketinden terörle mücadeleye kadar kardeş Pakistan’ın hep yanının da olduk. Ülkemizin hem Pakistan’la hem de Hindistan’la samimi, yapıcı, yoğun ve çok yönlü ilişkileri bulunuyor. Pakistanlı kardeşlerimiz Türkiye’nin bu müstesna konumunu takdir ediyor, sorunun çözümü için bizden destek bekliyorlar. biz de kendilerine tansiyonun daha da düşürülmesi konusunda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Pakistanlı kardeşlerimizin dün rehin aldıkları Hindistanlı pilotu hüsnü niyet göstergesi olarak salıvermeleri takdire şayan bir adımdır. Gerilimi tırmandırmanın yangına körükle gitmenin hiç kimse bir faydası yoktur, olmayacaktır. Temennimiz Hindistanlı dostlarımızın da bu müspet adıma aynı şekilde mukabelede bulunmalarıdır. Bize düşen katkıları müdahaleleri yapmaya hazır olduğumuzu tekrar vurgulamak istiyorum. İnşallah Türkiye’nin de diplomatik çabaları ile bu sıkıntılı dönemin kısa sürede atlatacağına inanıyorum.”

“İÇ POLİTİKA DIŞ POLİTİKAYI BELİRLER’

Günümüzde artık iç politika ile dış politikayı ayırmak, ayrı görmenin mümkün olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın her yerinde iç politika dış politikayı belirler. Dış politika da iç politikayı etkiler. Türkiye’nin uluslararası siyasette artık problem çözen, sorunlara çözüm üreten bir seviyeye ulaşması, iç politikadaki başarılarımızın eseridir. Ülkemizin artık görüşü, duruşu katkısı aranan bir konuma gelmesi sizinle beraber attığımız ortak adımların sonucudur. Çok açık ve net söylüyorum. Ülkemiz son 17 yılda içerde güçlendikçe, dışarıda da güçlenmiş itibar kazanmıştır. Türk ekonomisi büyüdükçe, Türk diplomatların etkisi büyümüştür. Türk demokrasisi ilerledikçe dış siyasette Türkiye’nin sözünün ağırlığı da artmıştır. İç siyasetteki her hamlemizin, her başarılarımızın altını çizerek söylüyorum her seçim zaferimizin dışarıda da çok müspet yansımaları olmuştur. Biz son 17 yılda bunu pek çok kez yaşadık, şahit olduk” diye konuştu.

“EMİR ALAN DEĞİL SÖZÜ DİNLENEN ÜLKE HALİNE GELDİK’

Türkiye’ye insansız hava aracı vermediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne zaman gitsek diyorlardı ki ‘Kongre müsaade etmedi’ şimdi Trabzon’un uşaklarından birileri insansız hava aracını yaptı mı yaptı. Silahlı insansız hava aracını da yaptı mı yaptı. Şimdi daha büyüğünü yapıyorlar. Şimdi biz ihraç eder duruma geldik. Nereden nereye. Türkiye artık bölgenin sorun çözen ülkesi haline geldi. Hamd olsun tarihi şanlı zaferlerle dolu aziz milletimize asla yakışmayan kötü tablolara son verdik. Türkiye güçlenince daha önce ülkemize ayar verme yarışına girenlerin nasıl kendilerine çeki düzen verdiklerini bizzat tecrübe ettik. Batı ülkeleri başta olmak üzere diğer devletlerin politikalarını, ekonomisi, demokrasisi, ihracatı güçlü bu yeni Türkiye’ye nasıl adapte ettiklerini bizzat yaşadık. Artık emir alan değil, sözü dinlenen, görüşü aranan bir ülke haline geldik” şeklinde konuştu.

Trabzon’a yapılan yatırımları anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben belediye başkanı oldum İstanbul’a kimden aldım İstanbul’u CHP belediyesinden aldım. Şimdi bir Trabzonlu arkadaşımız oradan aday olmuş. Trabzon’u istismar etmek istiyor. Sen Trabzon’u istismar edemezsin. Benim Trabzonlu hemşerilerim sana pirim vermez. Çünkü CHP çöp, çukur, çamur demektir. İşte İzmir. İzmir Körfezi kokudan geçilmiyor, pislik. İstanbul’un da Haliç’i kokudan geçilmiyordu. Onlar Şişli gibi bir ilçeyi bile şuanda yönetemiyor. 2019 Türkiye’sinde çöp dağlarına mahkum ederken Şişli ilçesine biz istikbalimizin köşe taşlarını döşüyoruz.” ifadeleri ile konuşmasını tamamladı.

Kaynak: DHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.